123, Example Street, City 123@abc.com 123-456-7890 skypeid

DNEVNA DOZA ZDRAVLJA: Evo što će se događati u vašem tijelu ako jedete jednu mrkvu dnevno



Mrkva je bogata vitaminima A, C, K i B8, kao i folatom, kalijem, željezom, bakrom i manganom. Međutim, većina blagotvornih svojstava mrkve potiče od njenog bogatstva beta karotenom i vlaknima.

Evo na koje sve načine će jedna mrkva dnevno, utjecati na vaše zdravlje.

1. Popravlja vid
Najvažniji utjecaj koju mrkva ima na naše zdravlje je to što pozitivno utječe na vid. Ovo povrće obiluje vitaminom A, koji ima direktan utjecaj na naš vid. Pored toga, beta karoten u mrkvi štiti od makularne degenarcije, glaukoma i katarakte.

2. Štiti vas od raka
Još jedna veoma važna zdravstvena blagodat mrkve je prevencija karcinoma. Za to su zaslužne antioksidativne moći karotenoida koje sprječavaju razvoj slobodnih radikala u tijelu. Pored toga, mrkva jača imunitet i otpornost na mnoge bolesti. Ovo povrće sadrži i poliacetilene i druge sastojke koji usporavaju razvoj malignih oboljenja. Redovno konzumiranje mrkva smanjuje rizik od raka pluća, debelog crijeva i prostate.

3. Sprječava razvoj kardiovaskularnih oboljenja
Mrkva se naročito preporučuje osobama koje imaju povišen krvni tlak i pate od srčanih oboljenja. Mrkva sadrži beta-karoten, alfa-karoten i lutein, koji su antioksidansi koji reguliraju razinu kolesterola i smanjuju rizik od srčanih oboljenja.

4. Štiti zdravlje jetre
Ovo ukusno povrće može zaštitit vašu jetru od toksina. Visok nivo vitamina A u mrkvi igra važnu ulogu u izbacivanju otrova iz organizma. Pored toga, mrkva smanjuje masne naslage u jetri, dok vlakna pomažu u čišćenju jetre. Redovnim konzumiranjem hrskavog narančastog povrća smanjuje se rizik od hepatitisa, ciroze i kolestaze.

5. Čuva kožu
S obzirom da obiluje vitaminom A i drugim antioksidansima, mrkva je veoma dobra za zdravlje i izgled kože. Ovo povrće štiti kožu od štetnog djelovanja sunčevih zraka i obnavlja oštećeno tkivo. Zato u toku ljeta možete piti sok od mrkve, a on će djelovati kao prirodna zaštita vaše kože. Pored toga, mrkva osigurava lijep ten, sprječava pojavu akni i ujednačava ten.

Možete i sami napraviti masku od mrkve za zdravu i blistavu kožu lica. Jednostavno pomiješajte dvije žlice naribane mrkve s malo meda i nanesite na lice i vrat. Sačekajte da se osuši, a zatim isperite.

6. Poboljšava probavu
Mrkva povrće sadrži veliku količinu dijetalnih vlakana koja pozitivno utječu na rad organa za probavu. Redovnim konzumiranjem mrkve spriječit ćete nadutost, zatvor i žgaravicu.

7. Štiti od moždanog udara
Sudeći prema rezultatima studije koju su sproveli naučnici sa Harvarda, osobe koje redovno jedu mrkvu imaju za čak 68 % manji rizik od moždanog udara.

8. Regulira razinu šećara u krvi
Mmrkva je bogata šećerom, ali su ipak zdrav izbor za osobe koje boluju od dijabetesa. Prirodni šećer u mrkvi se lako prerađuje. Karotenoidi koji se nalaze u ovom povrću pomažu u reguliranju razini šećera u krvi.

9. Pozitivno utječe na oralno zdravlje
Mrkva je odlična za oralno zdravlje. Dok grickate ovo hrskavo povrće, skidate ostatke hrane sa zuba i njegujete desni. Pored toga, mrkva podtiče lučenje pljuvačke koja vraća razinu kiselosti u ravnotežu i sprječava pojavu karijesa. Ovo povrće je takođe bogato vitaminom C koji djeluje pozitivno na zdravlje zuba i desni.

10. Odađa pojavu znakova starenja
Ako želite za zadržite mladalački izgled, jedite bar jednu mrkvu na dan. Budući da je bogat beta-karotenom, mrkva štiti stanice organizma od oštećenja. Također, s obzirom da je bogata vitaminom C, mrkva podstiče razvoj kolagena koji koži pruža elastičnost i sprječava pojavu bora.

Izvor: Dobarsavjet.info

PRIRODNI LAKSATIVI: 10 namirnica koji će probuditi lijenu probavu



Lijena probava ili zatvor može biti rezultat nekih medicinskih problema, no u većini je slučajeva znak prehrane siromašne prehrambenim vlaknima, magnezijem i kalijem. Otkrijte prirodne izvore ovih važnih hranjivih tvari.

1. Kupine
Kupine su bogate prehrambenim vlaknima, koje povećavaju obim stolice i pomažu u laganom prolasku iste kroz probavni sustav. Uz to, hrane dobre bakterije u želucu i tako osiguravaju optimalnu probavu. Pojedite ih ujutro uz jogurt, ili dodajte omiljenoj voćnoj salati.

2. Naranče
Ovaj moćan citrus je trostruka prijetnja lijenoj probavi: vitamin C u naranči omekšava stolicu, prehrambena vlakna iz iste je povećavaju, a favonid naringenin djeluje kao prirodni laksativ. Jedite naranče kao zdrav međuobrok ili komadiće svježeg ploda dodajte salatama.

3. Obična voda
Bez odgovarajuće količine vode u tijelu, stolica ne može omekšati, niti sigurno proći kroz probavni sustav. Ne čudi stoga što je dehidracija povezana s zatvorom. Pijete običnu vodu tijekom cijelog dana ili neki od napitaka koji će prodrmati probavu u roku od 15 minuta, a idealno bi bilo popiti 8 do 10 čaša dnevno.

4. Kefir
Ovaj fermentirani mliječni napitak je bogat probioticima, odnosno dobrim bakterijama koje su važne za zdravlje želuca. Studije su pokazale da probiotici smanjuju zatvor tijela, omekšavaju stolicu te povećaju potrebu za odlaskom na toalet. Pijete ga samostalno, ili dodajte ukusnim smoothiejima.

5. Bademi
Bademi su puni zdravih masnoća, proteina i prehrambenih vlakana, no za dobru probavu najvažniji je visok postotak magnezija koje ovi orašasti plodovi sadr4že. Važan mineral neutralizira kiselinu u želucu, te pomaže u pomicanju stolice kroz crijeva. Za dobre rezultate dovoljno je pojesti malu šaku badema svaki dan.

6. Grah
Grah je bogat prehrambenim vlaknima, magnezijem i kalijem te igraju ključnu ulogu u dobrom zdravlju probavnog sustava. Skuhajte od njega ukusno varivo, dodajte ga salatama ili ga poslužite kao prilog mesnom ili ribljem jelu.

7. Šljive
U 100 grama šljiva nalazi se oko 6 grama prehrambenih vlakana koji su važni za probavu, no sadrže i tvar dihidroksifenil-isatin koji prirodno potiče rad crijeva. Povrh svega, dobar su izvor i kalija (ima čak dvostruko više ovog minerala od banana!) koji sprječava zatvor. Dodajte ih zobenoj kaši, voćnim salatama ili jutarnjem kefiru.

8. Zeleno lisnato povrće
Špinat, kelj i drugo zeleno lisnato povrće su moćna kombinacija prehrambenih vlakana, magnezija i kalija koji reguliraju normalan rad probave. Jedite ih u salatama, sendvičima ili ih nakratko propirjajte s maslinovim uljem i češnjakom te tako dobijete ukusan prilog jelu ribi i mesu.

9. Pšenične mekinje
Vanjska ovojnica pšeničnih mekinja ima do 25 grama prehrambenih vlakana po šalici, pa ne čudi da se ova namirnica smatra lijekom protiv zatvora. Nabavite jutarnje muesle s mekinjama, od njih ispecite muffine ili ih pospite po zobenoj kaši.

10. Tople tekućine poput kave i čaja
Dobra je poznata činjenica da kava potiče rad crijeva u rano jutro, no neke studije su pokazale da za taj efekt nije zaslužan kofein, čak ni kiselina u omiljenoj tekućini. Iste efekte postići ćete ako pijete tople tekućine poput čaja, ili vruće vode s nešto iscijeđenog limuna.

Izvor: Punkufer.hr

BANANA ŠNITE: Kremaste i ukusne, a jednostavne za pripremu


Fini kolač s bananama – kremast i ukusan, a jednostavan za pripremu. Treba li mu bolja preporuka?
Sastojci:

Biskvit:

7 žumanaca
60 g šećera
vanilin šećer
naribane korice limuna
7 bjelanaca
120 g šećera
130 g brašna
20 g kakaa
30 g ulja
Krema:

500 ml mlijeka
100 g šećera
50 g pudinga od vanilije u prahu
2 žumanca
150 g čokolade za kuhanje
50 g šećera
250 g maslaca
2 kg banana
Glazura:

100 g čokolade za kuhanje
malo maslaca ili margarina
Priprema:

Biskvit:
Žumanca, šećer (60 g), vanilin šećer i koricu limuna umutiti dobro.
Bjelanca sa 120 g šećera umutiti u snijeg pa sastaviti sa smjesom od žumanaca, dodati brašno kakao i na kraju ulje.
Izmješati, izliti u pleh i peci na 200 °C dvadesetak minuta.
Ohladiti prerezati i poprskati svaku koru slatkom vodom (prokuhati malo šećera i vode).

Krema:
Dvije trećine mlijeka prokuhati. Ostatak mlijeka umutiti sa žumancima i pudingom pa dodati u prokuhano mlijeko. Miješti 1-2 minute da se zgusne.
U medjuvremenu na pari istopiti čokoladu pa je sa šećerom umješati u jos toplu kremu.
Maslac izrezati na kockice pa dodati i njega sve dobro izmiksati.

Završni postupak:
Prvu koru tanko premazati kremom poklopiti drugom, pa i nju tanko premazati.
Banane oguliti, uzduz prerezati i redati po kremi.
Preko banana namazati ostatak kreme, pa preko nje glazuru od čokolade.

Izvor: coolinarika.com

UPOZNAJTE ŠAFRAN: Od ovog lijepog cvijeta dobiva se najskuplji začin na svijetu



Šafran (Crocus sativus L.) livadna je biljka iz porodice perunika. Začin kakav poznajemo dobija se iz vrška tučka (stigme) cvijeta kojih svaki cvijet ima samo tri. Po osjetilnim kvalitetama šafran je intenzivno mirisan, blago gorkastog okusa. Korijen riječi šafran nalazi se u arapskoj riječi za’fran koja znači “biti žut”, prema karakterističnoj žutoj boji koju otpušta.

U kulinarstvu se šafran koristi od 10. stoljeća prije Krista. Bio je omiljeni začin Feničana čiji su ga trgovci nosili na svim svojim putovanjima. Stari Grci i Rimljani koristili su ga za parfimiranje kupki. Smatra se da je porijeklom iz istočne Grčke ili s Krete, međutim budući da se šafran ne razmnožava sjemenjem, nego dijeljenjem lukovica, za njegovo je širenje na veće geografske udaljenosti potrebna pomoć čovjeka.

Danas je šafran kultiviran na područjima od Španjolske do Indije. Najveći su proizvođači Španjolska i Iran s preko 80% svjetske proizvodnje. U Europi je proizvodnja šafrana ograničena gotovo samo na područje Mediterana. U mnogo se manjim količinama proizvodi i u Italiji, Grčkoj, na Kreti, u Francuskoj i Kini.

Kod određivanja kvalitete šafrana najvažnija je njegova moć bojenja jela. Jača mogućnost otpuštanja boje znači i bolju kvalitetu začina. Španjolski se šafran tradicionalno dijeli u četiri kategorije kvalitete. “Coupe” je izuzetno rijedak i nema ga u prodaji u nekim značajnijim količinama. Slijedi “Mancha” šafran, karakterističan po dubokoj crvenoj boji za koji se smatra da je najkvalitetniji na tržištu. “Rio” i “Sierra” šafrani su svjetlije boje, zbog čega je i njihova moć koloriranja jela slabija, kao i aroma i okus, pa su stoga manje cijenjeni.

Iako se stoljećima šafran pokušava uzgojiti u kontinentalnim krajevima Europe, odnosno u Njemačkoj, Švicarskoj, Austriji, pa čak i u Engleskoj, danas se u vrlo malim količinama proizvodi još jedino u Mundu, malom švicarskom selu u kantonu Wallis, gdje se na 1200 metara nadmorske visine na tradicionalan način godišnje proizvede tek nekoliko kilograma začina.

Od azijskih područja najveća proizvodnja šafrana je u Iranu. Posljednjih godina prinosi su značajno povećani pa je Iran gotovo veći proizvođač od Španjolske. Manje količine proizvode se u Turskoj i Indiji. Kašmirski je šafran iznimno visoke kvalitete, ali je rijetko dostupan izvan Indije zbog smanjene proizvodnje uzrokovane dugogodišnjom nestabilnom političkom situacijom u tom području.

Najskuplji začin na svijetu
Šafran je poznat kao najskuplji začin na svijetu. Kratka sezona cvata – tek tri sedmice u godini, kao i mukotrpno branje i proces proizvodnje čine ga skupljim od drugih začina. Iz svake lukovice šafrana u jednoj sezoni izraste dva do devet cvjetova ljubičaste do plave boje od kojih svaki ima tri crveno-narančasta tučka duga 25-30 mm.

Srećom, potrebno ga je vrlo malo da bi dao aromu i boju jelu – već četvrtina kašičice (oko 1/10 grama) mrvljenih vlakana intenzivno će obogatiti 4-6 porcija riže.

Šafran kojeg možemo naći u prodaji pakiran je u vrlo malim količinama. Prodaje se u obliku sušenih vlakana ili mrvljeni.

Zbog visoke cijene postoji i rizik od prevare kupovinom jeftinije zamjene za šafran. Jedna od takvih je vrsta kurkume nazvana “indijski šafran”. Međutim u Indiji raste pravi šafran! Postoje, dakle, začini slični šafranu koji također lijepo boje jela karakterističnom žuto-narančastom bojom, poput šafranike (tzv. meksički šafran) ili kurkume, međutim niti jedan zamjenski začin nema tu čarobnu aromu pravog šafrana.

Pravi šafran otkrit će – nepce!
Svaki vrhunski kuhar svjestan je njegove vrijednosti i zna da se može zavarati oko, ali ne i nepce. Upravo je radi toga važno da se kod nabavke, šafran kupuje u obliku sušenih vlakana, a ne praha koji može biti mješavina. Ta vlakna morala bi biti samo vrhovi tučaka, ženskih organa iz cvijeta šafrana, međutim mnogi proizvođači ih miješaju s prašnicima kako bi dobili na težini. Prašnici, muški dijelovi cvijeta, poput šafranike ili kurkume mogu samo obojiti jelo. Nažalost nemaju nikakvu drugu kulinarsku vrijednost, ne ostavljaju miris ni okus karakterističan za šafran.

Upravo je zbog iznimno velike vrijednosti tog začina važno svu njegovu aromu sljubiti s jelom. Dva su načina kako to učiniti najbolje – prženjem ili otapanjem u vrućoj vodi. Vlakna šafrana treba prepržiti da bi se iz njih izvukla sva preostala vlažnost. Taj postupak vrlo je jednostavan i zapravo je dovoljno vlakna rasprostrijeti u tavici, pećnici ili mikrovalnoj pećnici na maksimalnoj temperaturi oko 30 sekundi. Kad se ohlade, usitnjavaju se u mužaru ili između dvije žlice i koriste kao prah.

Potpuniji se okus šafrana u jelu dobija posrednim začinjanjem jela, odnosno korištenjem otopine obogaćene šafranom. U nekim je umacima vrlo lijepo vidjeti vlakna šafrana. Da bi se iz njih pritom izvuklo što više arome, potrebno ih je potopiti u vrućoj tekućini (koja će se koristiti za kuhanje) na najmanje 15 minuta. No, budući da šafran otpušta aromu i do četiri sata, bolje ga je ostaviti da se otapa što duže. Ukoliko se za otapanje šafrana koriste tekućine koje sadrže alkohol, poput žestokih pića ili vina, nije ih potrebno zagrijavati.

Šafran se uobičajeno koristi kod ribljih i jela s rižom u nekim nacionalnim kuhinjama. Francuzi ga neizostavno koriste pri spravljanju riblje čorbe (bouillabaisse), Španjolci njime obogaćuju paellu i arroz con pollo, piletinu s rižom. U Italiji je uobičajeno šafranom začinjati rižoto Milanese. Osim tih tradicionalnih jela šafran se izvrsno slaže s povrtnim i mesnim supama, krompirima, pilećim mesom ili jelima s paprikom.

Čuvajte šafran u dobro zatvorenim posudama na tamnom i umjereno hladnom mjestu, kao i ostale začine. Svoje bi kvalitete šafran trebao zadržati bar tri godine od dana pakiranja. Kao zanimljivost, ali i kao mjeru opreza, ističemo da neki šefovi kuhinja svoj šafran pažljivo čuvaju – pod ključem.

Izvor: Poljoprivreda.ba

KOLAČ OD LAŽNE ČOKOLADE: Dijetna poslastica, možete je jesti u neograničenim količinama



Rogač se često naziva zamjenom za čokoladu, a zahvaljujući svom sastavu definitivno je zdraviji od najpopularnijeg slatkiša na svijetu.

Bogat je vlaknima i antioksidansima i prirodno sladak. Ima pomalo zemljasti okus i ‘karamelastu’ slatkoću i mnogi se slažu da upravo zbog toga podsjeća na čokoladu. Rogač je jako zdrava namirnica koja se nekada koristila kao lijek za želučane probleme, a dokazano je da pomaže u snižavanju kolesterola i smanjuje rizik oboljenja od kardiovaskularnih bolesti.

Možete ga jesti bez grižnje savjesti jer ne sadrži nikakve masnoće i uistinu je dijetna namirnica. U nastavku pročitajte recept za fini kolač od rogača

Sastojci:

Podloga:

15 dag prhkih keksa po izboru,
5 dag otopljenog maslaca,
šaka nasjeckanih lješnjaka
Krema:

6 žlica sitno mljevenog rogača,
2 žlice brašna od kokosa,
4 žlice škrobnog brašna ,
4 žlice mljevenih lješnjaka,
šaka nasjeckanih lješnjaka,
2 žlice šećera,
20 dag pirea od jabuka,
3 žlice bademovog mlijeka,
malo soli
Priprema:

1. Sameljite kekse i pomiješajte s otopljenim maslacem. Zatim dodajte sjeckane lješnjake. Smjesu utisnite u kalup po želji i ostavite da malo odstoji i stisne se.

2. 20 dag jabuka nasjeckanih na kockice pospite s jednom malom žlicom šećera, malo limunovog soka i 2 dcl vode. Stavite na vatru i pustite da se krčka dok jabuke potpuno ne omekšaju. Zatim ih procijedite i pretvorite u pire.
3. Pomiješajte sve suhe sastojke za kremu (rogač, kokosovo i škrobno brašno, mljevene i sjeckane lješnjake, šećer, sol). Dodajte pire od jabuka i bademovo mlijeko i sjedinite sa suhim sastojcima.

4. Smjesu ulijte u kalup s podlogom od keksa.

Pečenje:

1. Stavite ga u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite otprilike 20 minuta ili dok se površina ne stvrdne. Kada je kolač pečen površina će nalikovati onoj hladnog pudinga, na dodir će biti mekana

2. Kolač možete ispeći u mikrovalnoj pećnici – ubacite ga u mikrovalku na 2 i pol minute.

3. Nakon pečenja kolač prvo ohladite na sobnoj temperaturi. Dlanom i prstima provjerite toplinu na sredini kalupa – ako je hladan onda kolač ubacite u frižider još sat vremena. Ako primijetite da vam nije dovoljno sladak, slobodno ga pokapajte s malo meda ili javorovog sirupa.

Izvor: Zadovoljna.hr

LJEPOTA SE GRADI IZNUTRA: Za lijepu kožu jedite ananas, banana na dan smanjit će podočnjake!



Najpoznatija holivudska nutricionistica Kimberly Snyder u svojoj knjizi “Detoks hrana za ljepotu” otkriva strogo čuvane nutricionističke tajne slavnih kojima čuvaju mladenački izgled i ljepotu.

Od Drew Barrymore, Olivie Wilde, Owena Wilsona, Vince Vaughnea do Dite Von Teese, brojne zvijezde pridržavaju se njezinih načela zdravog jelovnika za detoksikaciju i ljepotu koji ne uključuje gluten i mliječne proizvode.

“Ljepota se gradi iznutra prema van, a da bi koža bila sjajna i lijepa, treba jesti namirnice koje organima i koži daju energiju”, ističe Snyder.

“Banana na dan smanjit će nakupljanje vode ispod očiju i podočnjake, a za sprečavanje akni treba piti otopinu jabučnog octa”, savjetuje Kimberly Snyder

Protivi se brojanju kalorija, a vjeruje da se svatko može zdravo hraniti ako pomno bira namirnice i prehranu bazira na povrću, voću i žitaricama.

“Izbjegavajte light proizvode, kao i gazirana pića s umjetnim sladilima jer isušuju kožu i čine je osjetljivom”, kaže Snyder.

Snyder se kune u moć ananasa, kojeg treba jesti barem jednom na tjedan kako bi potaknuo proizvodnju kolagena u koži. Laneno sjeme odličan je dodatak jelima, jer je bogato esencijalnim masnim kiselinama koje sprječavaju unutrašnje isušivanje kože. Kod pojave akni Snyder predlaže izbacivanje toksina iz tijela kurom koja se sastoji od pijenja jogurta, ali i mješavine vode i jabučnog octa.

Vitamin A je ključan za sjajnu i zdravu kosu, kao i za hidratizirano tjeme koje potiče brži rast kose. Zbog toga je dobro obogatiti svoj jelovnik svježom mrkvom. Sjemenke bundeve odličan su izvor cinka, sumpora i vitamina A, koji pomaže u jačanju kose, pa ih valja pojačano jesti kod problema sa štitnjačom ili nakon poroda.

Za lijepe i čvrste nokte otporne na listanje preporučuje se jesti žitaricu proso, kao i tamno lisnato povrće poput špinata i kelja.
izvor zdravoiukusno.com

JEFTINO I SVIMA DOSTUPNO: Ova namirnica uklanja podočnjake u roku od 2 sedmice!


Neki od glavnih uzroka pojave podočnjaka su neispavanost, starenje, suha koža, dugotrajno plakanje, rad za računarom, mentalni ili psihički stres.

Koji god da je razlog pojave podočnjaka na vašem licu, sada postoji prirodno rješenje. Možete ih se riješiti tako da preko njih nanesete korektor i puder ili jednom običnom namirnicom koju sigurno imate u frižideru.

Šta je potrebno: Puna šaka peršina, mala posuda za miješanje, drvena kašika, kašika vruće vode i dvije vatice za skidanje šminke.

Priprema: Stavite peršin u posudu pa ga drvenom kašikom snažno pritiskajte uz rubove posude kako bi se otpustili svi sokovi. Prelijte sve vrelom vodom i pomiješajte.

Kako koristiti: Ohlađenu smjesu stavite na pamučne vatice pa ih smjestite ispod oba oka, lezite i ostavite da djeluju 10 minuta.

Kako djeluje: Peršin je prepun vitamina C i K koji smiruju otekline. Uz dovoljno sna i tečnosti, ova će smjesa osigurati željene promjene i to već nakon dvije sedmice primjene.
izvor zdravoiukusno.com

NAJZDRAVIJE VOĆE NA SVIJETU: Jedite datulje (hurme), gotovo da nema bolesti koju ne liječe



Datulje imaju širok spektar zdravstvenih i nutritivnih vrijednosti, zbog kojeg se smatraju najzdravijim voćem na zemlji. One su prekrasan izvor prirodnih vlakana koji su organizmu neophodni za dobar rad crijeva.
Prirodni šećer koji se nalazi u datuljama je savršena alternativa običnom šećeru. Lako se probavljaju i smanjuju osjećaj gladi. Po svom sastavu datulje su prava prirodna multivitaminska tabela, koju mogu koristiti djeca i odrasli. Od anemije, preko visokog krvnog pritiska, kolesterola, pa sve do raka. Gotovo da nema bolesti koja se ne može liječiti s datuljama.

Odličan izvor željeza
Anemični pacijenti trebali bi jesti što više datulja, jer su one odličan izvor željeza. 100 gr datulja sadrži oko 0,90 željeza, što je oko 11% preporučene dnevne vrijednosti. Željezo, kao dio hemoglobina unutar crvenih krvnih stanica, određuje nosivost kisika u krvi. Najviše potrebe za željezom imaju djeca u pubertetu i trudnice.

Vitamini za oči
S obzirom da sadrže lutein i zeaksantin datulje se nazivaju “vitaminima za oči”. Lutein i zeaksantin su posebno važni za mrežicu i makulu oka, jer potpomažu ćelije epitela za dobar vid i mogu spriječiti oštećenje makule, koje se javlja u starosti. Zato ako želite sačuvati dobar vid trebate jesti što više datulja.

Zaustavlja proljev
Datulje sadrže kalij, koji je koristan kod zaustavljanja proljeva. Osim toga datulje pomažu da se crijevna flora što brže obnovi. Redovnim uzimanjem datulja olakšat ćete crijevima da stvore «prijateljske» bakterije.

Lijek za tvrdu stolicu
Isto kao što zaustavljaju proljev, datulje mogu pomoći da se hrana brže i lakše probavi iz organizma. Potrebno je uzeti nekoliko datulja i navečer ih pokiseliti u čistu vodu. Tokom noći datulje će pustiti svoj sok, koji je izvrstan laksativ, što će stimulirati lijena crijeva. U SAD-u datulje se pakiraju u male boce kao lijekovi i to se propisuju kao lijek za zatvor. 100 grama datulja ( 10-21 datulja) sadrži 8,5 gr vlakana. WHO preporučuju unošenje velikih količina vlaknastih tvari, ne samo da bi se zaštitili od tvrde stolice već i zbog mnogih drugih koristi.

Olakšava porođaj
Eksperiment koji su proveli na Sveučilištu za znanost i tehnologiju u Jordanu pokazali su da konzumiranje datulja 4 tjedna prije porođaja, može majkama olakšati porođajne bolove i umanjiti krvarenje. Žene koje su prije porođaja jele datulje, porodile su se lakše i brže, za razliku od onih žena koje nisu uzimale ovo voće. Osim toga, datulje su ženama pomogle da prebrode post porođajnu depresiju, te da proizvedu dovoljno mlijeka za bebu.

Reguliraju tjelesnu težinu
Zbog visokog udjela hranjivih tvari, datulje kod čovjeka izazivaju osjećaj sitosti i olakšavaju gubitak težine. Ako na prazan želudac uzmete datulje, ona će regulirati rad crijeva i organizmu dati potrebni šećer. Datulje nemaju kolesterola, ali imaju dosta šećera, pa biste se od pretjeranog uzimanja datulja mogli udebljati. Kilogram datulja sadrži blizu 3.000 kalorija što predstavlja minimum dnevnih potreba čovjeka koji je aktivan cijeli dan.

Snižava kolesterol
Datulje imaju sposobnost da smanje nivo LDL neželjenog kolesterola u tijelu. Zato je ovo izvrsna hrana za ljude s visokim kolesterolom, koji uzrokuje masne naslage u arterijama koje dovode do stvaranja krvnih ugrušaka i drugih srčanih bolesti.

Jačanje srca
Osobe za slabim srcem mogu koristiti ovo nevjerojatno voće. Tokom noći potopiti datulje sa sjemenkama u vodu. Ujutro ukloniti sjemenke iz datulja, samljeti ih u blenderu zajedno s vodom u kojoj su tokom noći stajale. Ovaj lijek uzimati nekoliko puta dnevno kako bi se ojačalo srce.

Smanjuju krvni pritisak
Datulje su veoma pogodna hrana za ljude koji pate od visokog krvnog pritiska. One sadrže vrlo malo sodijuma, a bogate su potazijumom. Standardna porcija od pet ili šest datulja daje oko 80 miligrama magnezija, esencijalni mineral koji doprinosi širenju krvnih žila. Istraživanja pokazuju da 370 miligrama magnezija dnevno može smanjiti krvni pritisak.

Štiti od moždanog udara
Jedna od ključnih prednosti datulja je njihova sposobnost da reguliraju zdrav živčani sistem, zahvaljujući bogatom sadržaju kalija. Istraživanje su pokazala da veći unos kalija (oko 400 mg) može smanjiti rizik od moždanog udara za 40 posto.

Hrana za mozak
Datulje sadrže fosfor, a on igra važnu ulogu kao hrana za mozak. Iz tog razloga se datulje preporučuju u ishrani osoba koje se bave intelektualnim radom.

Energetski stimulans
Datulje su veliko energetsko pojačalo, jer sadrže prirodne šećere kao što su glukoza, saharoza i fruktoza. Maksimalan energetski učinak iz datulja izvući ćete ako ih pomiješate s orašastim mlijekom. Ovaj hranjivi obrok ima vrlo malo kalorija, a dosta energetske vrijednosti.
Povećava seksualnu izdržljivost kod oba spola, jer datulje jačaju tijelo i povećavaju nivo energije.

Hrana za bebe
Šećer iz datuljama je vrsta šećera koja se najlakše otapa i probavlja, pa je on prikladan za novorođenčad, s tim da datulje treba da budu isitnjene ili namočene u vodi prije davanja djetetu kako bi ih ono lakše pojelo. Suvremeni institut za hranu savjetuje da se djeci koja pate od prirodne nervoze ili hiperaktivnosti daju datulje.

Idealna hrana za post
Zanimljivo je da čak i doktori savjetuju pacijentima koje se liječe postom da post prekidaju prirodnim šećerom iz voća i vodom. Pošto znamo da datulje sadrže veliki udio šećera koji se lako apsorbira, onda nam je jasno da su datulje i voda najbolja hrana nakon posta.

Jača zubnu caklinu
Datulje sadrže fluor, koji je bitan mineral u borbi protiv karijesa, jer sprječava daljnje kvarenje zuba. Datulje se može dati maloj bebi kojoj rastu zubi da je siše. To će kod beba umanjiti bol u desnima.

Vjeruje se da datulje imaju učinkovito djelovanje u liječenju raka, za što je zaslužan element selen kojeg ima u datuljama. Datulje su dobre za liječenje jetre i čišćenje organizma od otrovnih tvari. Uzimanje soka od datulja pomaže u liječenju grlobolje, različitih vrsta groznice i prehlade. Datulje su odličan lijek i protiv alkoholne omamljenosti.

Izvor: Dobarsavjet.info

DIJETA SA KISELIM MLIJEKOM: 5 kilograma manje za 10 dana




Kiselo mlijeko je izuzetno korisna namirnica koja normalizira aktivnost probavnih organa, poboljšava imunitet, pomaže “skupljanje” i izbacivanje toksina iz organizma i potiče metabolizam.
dijeta sa kiselim mlijekom.

Dok držite dijetu sa kiselim mlijekom preporučuju se sljedeće namirnice: Prirodno kiselo mlijeko – 500 g dnevno, voće – do 300 g dnevno (osim grožđa, dinja i lubenica zbog velike količine šećera koju sadrže), meso – do 100 g dnevno (riba, piletina i curetina – s odstranjenom kožicom i masnoćom), povrće (plodovi) – do 300 g dnevno (rajčica, rotkva, krastavac, paprika …), povrće (zelenje) – do 300 g dnevno (zelena salata, kelj, kupus, rukola, endevija…)

Količina kiselog mlijeka koju ćete koristiti u pojedinim receptima ovisi od vaše želje i ukusa.
Bitno je da se pojede 500 g kiselog mlijeka dnevno, a kako je raspoređeno po obrocima to je već vaša stvar.

Primjer jelovnika:

Doručak
Žele od kiselog mlijeka i malina, šalica zelenog čaja ili šalica čistog soka od naranče.

Ručak
Šalica toplog biljnog čaja, hladna juha napravljena od kiselog mlijeka i krastavaca narezanih na sitne kolutiće, 100 g kuhanog mesa, salata od krastavca, rajčice i začinskog bilja, kiselo mlijeko po želji, čaša tople limunade (bez šećera).

Popodnevna užina
Rajčica sa kiselim mlijekom. U kiselo mlijeko dodajte malo senfa, malo soli iu blenderu kratko izmiksajte.

Večera
Šalica toplog biljnog čaja, mahune na pari sa kiselim mlijekom, čaša tople limunade bez šećera).

Izvor: cosmopolitan

NEVJEROJATNO: Evo šta se događa s vašim organizmom ako prestanete jesti šećer



Prirodni šećeri koji se nalaze u voću, mlijeku i ostalim namirnicama nisu zlo, dobri su za vaše zdravlje i možete ih unositi u većim količinama preko spomenutih namirnica.

Međutim, industrijski procesirani i rafinirani šećeri velika su opasnost. Njihovim izbacivanjem iz prehrane možete drastično poboljšati svoje zdravlje, a lako ćete ih zamijeniti prirodnim zamjenama za šećer poput meda, stevije ili javorovog sirupa.

Ako se odlučite na taj izazov i odbacite šećer, ovo su pozitivne promjene koje će vam zbog toga dogoditi.

1. Vaša tjelesna težina će se stabilizirati
Ovisnost o šećeru je stvarna. Što ga više konzumirate, to ga više želite, pogotovo ako unosite puno procesiranih šećera koji se nalaze masnoj i brzoj hrani te jelima s visokim udjelom ugljikohidrata. Ako se ‘skinete’ sa šećera, vaše tijelo bit će vam zahvalno jer se neće morati boriti s neželjenim dodatnim kalorijama. U početku ćete osjećati veliku želju za slatkim, ali kada se vaš organizam očisti od umjetnih šećera prestat ćete stalno osjećati glad, gubit ćete kilograme i vaša težina će se stabilizirati.

2. Imat ćete više energije

Kada smo umorni, često konzumiramo namirnice ili energetska pića koja sadrže velike količine šećera jer želimo da nas nešto brzo ‘podigne’. Ironično je to što time zapravo organizmu uskraćujemo potrebnu dozu energije. Naime, sav šećer koji unesemo blokira sposobnost našeg tijela da održava energiju na maksimalnoj razini. Zbog toga u trenucima umora nemojte posezati za čokoladama ili pićima s puno kofeina i šećera. Na taj način izbjeći ćete velike uspone i padove šećera u krvi zbog kojih se zapravo i osjećate umorno.

3. Koža će vam biti zdravija i ljepša
Nije tajna da šećer pogoršava akne i prištiće, a često ih i uzrokuje. Ako se ih se ne možete riješiti uz svesrdnu pomoć kozmetičara i krema, razmislite o tome da eliminirate šećer iz prehrane jer je moguće da vaš problem s prištićima zapravo dolazi iznutra. Mnogi ljudi koji su to napravili potvrđuju da im je koža brzo postala čišća, ljepša i zdravija.

4. Probava će vam postati redovita

Naš probavni sustav najviše voli hranu s puno vlakana i minimumom teških namirnica u koje spada i šećer. Već će i drastično smanjivanje konzumiranog šećera učiniti veliku razliku u vašem probavnom sustavu. Želudac i crijeva lakše će probavljati sve što pojedete i češće ćete imati stolicu, a bolan zatvor postat će samo sjećanje.

5. Prestat ćete željeti šećer

Vjerovali ili ne, možete se riješiti želje za slatkim, a u tome će vam pomoći upravo izbacivanje šećera. Nakon nekog vremena vaše omiljene čokolade mogle bi vam postati previše slatke, a najviše ćete uživati u okusu voća i prirodnim šećerima koji se nalaze u njima. Kada nakon mjesec-dva probate zalogaj svoje omiljene torte, iznenadit će vas koliko je zapravo slatka.

Izvor: Zadovoljna.hr

10 NAJBOLJIH LIJEKOVA iz riznice narodne medicine



Pileća juhica, med i maslinovo ulje neki su od najpoznatijih narodnih lijekova koji učinkovito i jednostavno liječe razne simptome od upale grla, zubobolje pa sve do opeklina od sunca. No narodnih lijekova je jako puno, a što liječi ulje od klinčića, ocat, lak za kote ili pak ljepljiva traka…

Prije nego li počnete upotrebljavati bilo koji od narodnih lijekova, strogo preporučljivo je prvo se savjetovati s vlastitim doktorom o posljedicama i efikasnosti narodnih lijekova!

Pileća juha – za liječenje prehlade
Pileća juha tradicionalno se već smatra lijekom, posebice u hladnijim vremenskim razdobljima. Pileća juha ne samo da je topao i hranjiv obrok već znanstvenici tvrde kako postoje znanstveni dokazi kako juha može pomoći u smanjenju aktivnosti bijelih krvnih stanica koje su odgovorne za respiratorne probleme koji se često javljaju za vrijeme prehlade, piše telegraph.co.uk.

Ulje od klinčića – za liječenje zubobolje
Ulje od klinčića dobar je izvor eugenola, prirodne ubojice bola, djeluje antibakterijski te je u narodnoj medicini vrlo popularan lijek protiv zubobolje. Obično se koristi tako da se nekoliko kapi ulja od klinčića pomiješa s jednom četvrtinom žlice maslinova ulja, ta se smjesa nanosi na pamučnu vaticu i zatim tretira bolno i upaljeno područje. Međutim korištenje ulja od klinčića donosi i neke rizike, naime ulje od klinčića u ustima može izazvati osjećaj pečenja, oštećenje tkiva ili živaca, bol, a velike doze potencijalno mogu izazvati grlobolju, otežano disanje, zatajenje bubrega, oštećenje jetre. Ulje od klinčića nikada ne bi trebalo nanositi na oštećenu kožu.

Soda bikarbona – za liječenje problema sa želucem
Soda bikarbona vrlo je čest sastojak lijekova za smirivanje želuca. Naime, soda bikarbona djeluje uz pomoć kemijske reakcije s viškom želučane kiseline što rezultirala više neutralnim pH u želucu. Otopite čajnu žličicu sode bikarbone u čašu vode te ispijte. Miks vode i sode bikarbone predstavlja jeftin i praktičan lijek za smirivanje želuca, no pripremite se da je okus pomalo slankast.

Punomasno mlijeko – za liječenje herpesa
Ružni mjehuri koji se često pojavljuju na rubu usana, ali i na ostatku lica često su uzrokovani virusom herpes simplex pa se ni ne mogu potpuno izliječiti, no postoje trikovi koji mogu pomoći da se ružni mjehuri što prije povuku i nestanu s lica. Popularan i jednostavan lijek je punomasno mlijeko koje sadrži monocaprin. Prisutnost monocaprina smanjuje aktivnost virusa, a mlijeko poboljšava proces ozdravljenja.

Med – za liječenje upale grla
Što se tiče okusa, med je zasigurno jedan od najukusnijih tradicionalnih lijekova. Konzumiran zasebno ili pak pomiješan s limunom i čajem, znanstvene studije dokazale su kako med može biti učinkovit jednako kao i neki sirupi protiv kašlja.

Ocat – za liječenje opeklina od sunca
Iako je jedini način da izbjegnete opasnost i bol od opeklina od sunca u potpunosti prekriti kožu ili pak nanijeti deblji sloj kreme s visokim zaštitnim faktorom. Međutim, ako se ipak dogodi da izgorite na suncu, postoji nekoliko načina na koje možete umanjiti bol. Iznenađujuće, no u tome vam može pomoći ocat, koji bilo čisti ili u otopini treba staviti u bocu s pumpicom te našpricati po dijelovima kože koja je bila izložena suncu. Kožu tijekom noći pokrijte čistom kuhinjskom krpom što će dodatno pomoći pri učinku hlađenja, no jedino što vas može smetati je intenzivan kiseo miris ocata.

Ljepljiva traka – za liječenje bradavica
Vjerovali ili ne, ali i obična ljepljiva traka ima ‘iscjeliteljske moći’ pa tako u ovome slučaju liječe bradavice. Iako obično treba 28 dana da se bradavice potpuno povuku, istraživanje je pokazalo kako metoda s ljepljivom trakom rješava problem bradavica u 85 posto slučajeva, a metoda krioterapije bradavice eliminira u 60 posto slučajeva.

Lak za nokte – za liječenje uboda insekata
Lak za nokte može poslužiti za formiranje zaštitnog sloja preko ubodnog područja. Smatra se kako prozirni lak za nokte smanjuje iritaciju, omogućujući tijelu da zacijeli ranu nesmetano i bez stalnog češkanja.

Dječji puder – spas za masnu kosu
S obzirom na ubrzani način života i brojne obaveze, uopće ni ne čudi da pranje kose ponekad izgleda poput nemoguće misije, a ako želite još koji dan preživjeti bez šampona i regeneratora, fena i četki, posegnite za dječjim puderom koji odlično prikriva masnu kosu. Žličicu praha stavite na dlan i nakon toga nanesite po cijeloj kosi pomoću prstiju ili četke. Kosa će izgledati manje prljavo i masno.

Maslinovo ulje – za liječenje upale uha
Toplo maslinovo ulje brojni roditelji koriste kao lijek za smanjivanje neugodnih upala uha kod male djece. Smatra se kako toplo ulje smiruje upaljeni bubnjić, olakšava bol koju uzrokuje sluz u cijevi koja služi izjednačavanju tlaka zraka na obje strane bubnjića.

Izvor: tportal.hr

PUNO VIŠE OD PRIRODNOG ZASLAĐIVAČA: 5 odličnih načina da poboljšate zdravlje koristeći med

Donosimo pet odličnih načina da poboljšate zdravlje koristeći med:

1. Podiže imunitet

Med je pun polifenola, antioksidansa koji štiti stanice. Osim toga, kad ste jako prehlađeni, med će ublažiti kašljanje i bol u grlu.

2. Kožu čini zdravom i predivnom

Ovo možda zvuči ludo, no uobičajenu tekućinu za čišćenje lica možete zamijeniti teglom  čistog meda. Tako ćete na prirodan način očistiti lice, a manuka i kanuka med čak će izliječiti i akne!

3. Liječi ogrebotine, rane i opekline

Svaka ozljeda na tijelu dobro reagira na “premaz” od meda, pa je uvijek dobro imati med pri ruci.

4. Poboljšava probavu

Ako imate problema s probavom, razne lijekove možete slobodno zamijeniti medom. Ponekad je za vidljivu promjenu i poboljšanje dovoljno običan šećer zamijeniti medom.

5. Poboljšava izdržljivost za vrijeme treninga

Med možete upotrebljavati umjesto sportskih pića! Ako tražite nešto što će povećati razinu energije tijekom intenzivnog treninga, med je odlično rješenje!

Izvor: Index.hr

PISTACIJE: Ukusne sjemenke koje tope kilograme i čuvaju zdravlje



Pistacije su kod nas poznate prije svega kao egzotičan snack (propržene sa soli). Poznatoje da su se njome ljudi hranili još u doba paleolitika.

Danas se upotrebljava u proizvodnji sladoleda i nekih drugih slastica, a danas se u trgovinama zdrave hrane mogu nabaviti i sirove pistacije, koje se mogu dodavati u salate i deserte (usitnjene pistacije daju predivnu zelenu dekoraciju svakom desertu, te prirodnu zelenu boju).

Ove sjemenke su izuzetno bogate kalijem, kalcijem, vitaminima C, A, i E, kao i folatima.

Uz to, sadrže i mikroelemente: željezo, cink, bakar, mangan, selen, kao i vitamin C (pet miligrama), ali i folate. Treba istaknuti i to da su izuzetno kalorični – 557 kcal ima u 100 grama, pošto su i izuzetno masni (44,4 miligrama masti), ali i bogati ugljikohidratima (27,97 miligrama).

Zahvaljujući visokoj kalorijskoj vrijednosti brzo će te zasititi, a pritom će smanjiti nivo kolesterola i zaštiti srce.

izvor zdravoiukusno.com

TRNINA: Ova skromna biljka jača srce i želudac, otklanja umor i čisti organizam


Trnina (Prunus spinosa L.) je našim krajevima poznata pod više naziva: trnjina, trnula, trnavka, trn, crni trn, divlja šljiva, grmulja i kukinja. Plod je jestiv i ljekovit. U ljekovite svrhe se osim plodova koriste i mladi listovi, a najviše cvjetovi. Također, u narodu je rasprostranjeno uvjerenje da trnje trnine služi za zaštitu od uroka, vukodlaka i vještica.



Raste u gotovo čitavoj Europi (prema sjeveru je sve rjeđa) te u dijelu sjeverne Afrike, i to kao gusto razgranat grm s trnovitim ograncima, visok od jednog do pet metara.

Trninu možete i uzgajati kao živa ograda ili kao manje drvo. Podnosi većinu vrsta tala, u prirodi raste i na slabije plodnim tlima. Odgovara joj sunčani položaj, iako će uspješno rasti i u djelomičnom hladu, na rubu voćnjaka, šume ili parka. Pogodna je za uzgoj na zemljištima koja klize jer bujnim korijenom sprječava eroziju tla.

Listovi su relativno maleni (2 do 4 centimetra), a mnogobrojni sitni bijeli cvjetovi stoje pojedinačno ili po 2-3 zajedno i prekrivaju čitave grančice – prije nego što trnina prolista.

Plod trnine je plavkastocrna, sivkasto zamagljena, okrugla koštunica promjera 1-1,5 centimetar, iznutra mesnata i zelena.

Plodovi počinju dozrijevati potkraj ljeta, ali ostaju na stablu i zimi jer se čvrsto drže na granama. Najčešće se beru prezreli – u 12. mjesecu, jer su tada najukusniji (nakon što ih nekoliko puta „ofuri“ mraz). Prezreli plodovi trnine sadrže manje kiseline, a više šećera.

Dokazano je da plodovi trnine imaju lagano laksativno, a pripravci od cvjetova blago diuretičko djelovanje. Cvjetove i plodove trnine možemo naći u sastavu raznih čajeva za mršavljenje i „čišćenje“ krvi te u čajevima koji se preporučuju kod oboljenja bubrega i mokraćnog mjehura.

Trninu su jeli i stari Rimljani
Na temelju nekih nalaza sjemenki trnine iz neolitika (najmlađeg razdoblja kamenog doba) zaključuje se kako je uporaba plodova tog divljeg voća za jelo prastara. Istraživanja su pokazala da su trnine – kao voće – jeli i stari Rimljani.

U vrijeme Drugoga svjetskog rata u našim primorskim krajevima osušene trnine služile su za dobivanje brašna. Od osušenih trnina dobiva se i vrlo ukusan čaj. Kompot od jabuka, krušaka ili šljiva poboljša se ako mu dodamo žlicu osušenih plodova trnine. Takvi voćni kompoti nisu samo ukusno jelo, već su i ljekoviti.

Rusi piju ternovku
U Rusiji od plodova trnine proizvode poznato i cijenjeno alkoholno piće – rakiju ternovku. U Francuskoj trnine ukiseljene u octu koriste umjesto maslina. Naročito su poznati francuski likeri od sjemenki trnina (prunelle).

U francuskim i njemačkim priručnicima ima bezbroj uputstava za preradu plodova trnine u voćne sokove, vino, rakiju, ocat i liker te kompote, žele, miješane marmelade i konzerviranje zrelih plodova sušenjem.

Listove trnine u nekim krajevima koriste kao zamjenu za duhan te za ruski čaj. Plodovi trnine su i ljekoviti jer u njima ima oko 200 miligrama vitamina C (na 100 grama ploda). I od cvjetova, koji imaju slab miris po gorkim bademima, kuha se čaj. Plodovi, kora i korijen trnine upotrebljavaju se u narodnoj medicini od najstarijih vremena.

U nastavku pročitajte nekoliko recepata s trninom:

Sirup od plodova trnine
Prezrele plodove trnine (nakon što ih je „opario“ mraz) kuhamo dok ne postanu posve mekani te protisnemo kroz sito, gazu ili kroz gusto cjedilo. Dobiveni sok umiješamo s jednakom količinom cvjetnoga meda te ulijemo u staklene tegle i čuvamo na hladnijem i tamnom mjestu. Žličica pripravljenog sirupa, ujutro i navečer, jača želudac i pomaže kod gnojnih prištića u ustima (afte).

Čaj protiv umora
U litru ključale vode stavimo jušnu žlicu zdrobljenih plodova trnine i kuhamo tri minute. Nakon toga posudu s čajem skinemo s vatre i ostavimo da se ohladi. Posve hladan čaj od plodova trnine ocijedimo i popijemo ga (u više navrata, u laganim gutljajima) tijekom dana. Taj čaj pomaže za ublažavanje umora. Posebno se preporučuje sportašima i starijim osobama.

Trnine u octu
Očistimo zrele plodove trnine, odstranivši im peteljke. Zatim ih dobro operemo u hladnoj vodi i osušimo na zraku, prethodno ih obrisavši papirnatim ubrusom. Tako pripremljene trnine stavimo u staklenku i zalijemo vinskim ili jabučnim octom (razrijeđenim po želji) te dodamo žličicu šećera, nekoliko zrna crnog papra i korijandara. Nakon mjesec dana kiseljenja, plodove trnine služimo kao dodatak ribama i mesnim narescima – umjesto maslina.
Ukiseljene trnine čest su dodatak jelima u francuskoj kuhinji. U nas trnine u octu imaju samo oni restorani koji teže posebnostima i različitosti od drugih ugostitelja.
izvor zdravoiukusno.com

KOPAR (MIROĐIJA): Upute za pripremu čajeva koji liječe mnoge bolesti, od nesanice do hemeroida



Kopar (u nekim krajevima poznat pod nazivom mirođija) je začinska mirisna biljka koja se gaji, a i sama se razmnožava po vrtovima. Porijeklom iz jugoistočne Azije, ali se u kulturi uzgaja u južnim dijelovima Europe.

To je jednogodišnja biljka s tankim, vretenastim korijenom. Stabljika je uspravna, okrugla, izbrazdana, šuplja, visine i do 120 cm. Listovi su od 3 do 4 puta perasto razdijeljeni. Donji listovi stabljike imaju šuplje peteljke, a gornji su sjedeći. Na vrhu stabljike nalaze se sitni cvjetovi, izrazito žute boje.

Najveća koncentracija ljekovitih i aromatičnih materija nalaze se u plodovima biljke, ali ima ih i u listovima i cvjetovima. Sve djelotvorne i ljekovite materije u biljci nisu ni do danas u potpunosti istražene. Dosad je poznato djelovanje eteričnih ulja koja sadrže veliki postotak karvana.

Domaćice stavljaju lišće kopra u krastavce za zimu (u vodi), umake i drugo, a plod se, na žalost, vrlo malo koristi, iako je plod ljekovitiji od lišća.

Cijela biljka i plod imaju svojstven ugodan začinski aromatičan miris i začinski okus.

Stanište: Raste u šumama i šikarama, po međama, od nižih staništa pa do brdskih visina.

Ljekoviti dio biljke: Najčešće se koristi zreo plod, rjeđe vrhovi grančica u cvatu.

Ljekovito djelovanje: Kopar je, prije svega, dobar, neškodljiv, jeftin i zbog toga svakom pristupačan začin. To je istovremeno i lijek koji se vjekovima uspješno koristi protiv plinova, nadutosti i teškoća u organima za probavu.

Čaj za bolje probavu i protiv nadutosti: po 20 g plodova od kopra, anisa, morača, angelike i kima pomiješa se, pa se od toga uzme 1 žlica, popari sa 200 g ključale vode, odmah poklopi, drži pola sata na štednjaku, ali da ne vrije.

Eterično ulje: 10 kapi stavi se na kocku šećera, pojede i zalije čašom vode. Otklanja plinove i neprijatan zadah iz usta. Kod lošeg zadaha iz usta preporučuje se i žvakanje svježeg kopra.

Čaj za spavanje: po 25 g kopra, matičnjaka, hmelja i odoljena pomiješati i spremiti čaj. Čaj se priprema tako da se uzme 1 žlica navedene mješavine trava, popari se sa 200 g ključale vode, odmah poklopi, drži pola sata na štednjaku, ali da ne vrije

Za liječenje hemoroida (šuljeva): 10 g kopra popariti sa 200 g ključale vode i nakon 2 sata u dvaput popiti prije spavanja.

Protiv štucanja: 4 žličice sjemena od kopra ili 2 žličice usitnjene biljke kopra (svježe ili osušene) preliti sa 1/4 l prokuhane vode i ostaviti poklopljeno 3 – 4 minute. Procijediti i nezaslađeno piti.
kopar - sjemenke

Izvor: Prirodadaje.com

ZA MLADOLIK I SVJEŽ IZGLED: Eliksir od 2 sastojka koji pomlađuje i uklanja toksine



Jetru, najveću žlijezdu u tijelu, najviše poznajemo po tome što iz organizma uklanja štetne tvari, ali njena uloga još je veća. U njoj se pohranjuju željezo i određeni vitamini te glukoza koju jetra otpušta u krvotok kada je tijelu potrebno više šećera za energiju.

Jetra također otpušta stara crvena krvna zrnca, inzulin i druge hormone. Zato je jako važno da je ovaj organ uvijek u top formi, a u tome mu možemo pomoći eliksirom od dva sastojka.

Jetra je organ koji služi za skladištenje hranjivih tvari te neutraliziranje štetnih tvari. No, današnja prehrana puna je štetnih tvari koje jetra ne može sama uništiti zbog čega joj je potrebna sva moguća pomoć.

Nečistoće se u tijelu nakupljaju kroz hranu, kozmetiku, sredstva za čišćenje kućanstva te onečišćeni okoliš. Kako vam tijelo daje do znanja da je puno toksina? Simptomi su glavobolje, zamor, um kojem fali bistroće, iritabilnost, bol u zglobovima, zatvor, pretjerana proizvodnja plinova, nadutost te debljanje.

Da su se u tijelu nakupili otrovi pokazuju i tamni kolutovi oko očiju i ten bez sjaja što automatski čini da izgledamo starije.

Eliksir koji pročišćava jetru i cijeli organizam te čini da izgledamo zdravo, mladoliko i svježe sadrži samo dva sastojka: maslinovo ulje i limunov sok.

Pomiješajte jednu žlicu ulja i jednu žlicu soka te popijte svako jutro na tašte.

I maslinovo ulje i limunov sok krcati su antioksidantima koji uklanjaju višak slobodnih radikala, štite zdrave stanice od oštećenja te neutraliziraju toksine.

Izvor: Zadovoljna.hr

LIMUNSKA DIJETA: Čišćnje organizma uz pomoć limuna, ljute paprike i javorovog sirupa



Kako piše portal Zdrava krava, udarna faza limunove dijete provodi se uz sok od limuna, ljute crvene paprike i javorov sirup.

Taj sok, prema autoru originalnog programa, može eliminirati toksine iz tijela, pomaže uništiti štetne bakterije u organizmu i usput poboljšati raspoloženje.

Limun je prepun vitamina C, koji je neophodan za dobro funkcioniranje imunološkog sustava. Autori programa vjeruju kako limunov sok ima diuretski i antimikrobni učinak i, pospješuje otapanje bubrežnih i žučnih kamenaca.

Ljuta paprika čini sastavni dio ovog soka zbog vjerovanja da smiruje probavni trakt, potiče protok želučanih izlučevina i izlučivanje sline i potencijalnog antidepresivnog učinka.

Javorov sirup osigurava energiju iz šećera te određene vitamine i minerale u malim količinama.

Da bi napravili ovaj napitak, iscijedite jedan do jedan i pol limun i pomiješaj ga s 3 dl filtrirane vode. Dodajte dvije čajne žličice javorovog sirupa i prstohvat ljute paprike te dobro promiješajte.

Tijekom udarne faze detoksikacije, ovaj napitak treba piti šest do deset puta dnevno, počevši od ranog jutra.

Ako se odlučite podvrgnuti ovoj dijeti, sedam dana morate uzimati samo ovaj napitak, a onda polako uvoditi druge namirnice u jelovnik. Osmog dana dodaj svježi sok od naranče, a nakon toga nekoliko dana obogati prehranu s povrtnim juhama i zelenim kašastim sokovima.

Nakon pet dana takve prehrane možete početi uvoditi i ostale namirnice, po mogućnosti svježe i integralne. I, naravno, još se neko vrijeme drži podalje od brze hrane i slastica.

Uoči limunove dijete najmanje jedan dan izbjegavajte kavu, čaj i alkohol, a jedite isključivo svježe i sirove namirnice.

I na kraju važna napomena: budući da je udarna faza limunove dijete oštra i restriktivna, prije nego što je počnete provoditi svakako se posavjetujte s liječnikom.
izvor zdravoiukusno.com

Do ravnog trbuha uz pomoć – badema!



Iako se smatraju orašastim plodovima, bademi su sjemenke biljke badema. Badem, dakle, spada u koštuničavo voće i tom je smislu blizak srodnik šljive, višnje, marelice i breskve.

Sirovi bademi su odlični za zdravlje i uklapaju se u svačiji režim prehrane. Sadržei veliki dio dnevno preporučene količine vitamina, minerala, vlakana i aminokiselina te imaju brojne blagotvorne učinke na ljudski organizam.

Ovdje ističemo jedan, koji se u člancima o bademu najčešće zanemari ili tek uzgred spomene.

Naime, kako piše portal CentarZdravlja.net, Sirovi bademi ubrzavaju rad metabolizma, a istraživanja su pokazala da svakodnevna konzumacija badema mršavljenje ubrzava za čak 62%, razinu ukupne tjelesne masti smanjuje za čak 56%, a mršavljenje na području trbuha ubrzava za 50 %.

Jednu porciju čini oko 23 badema, koja su sasvim dovoljna za zadovoljavanje tjelesne potrebe za proteinima i nezasićenim masnim kiselinama.

Proteini su ključni za gubitak abdominalne masti, a bademi su odličan izbor jer, uz proteine, sadrže gotovo sve nutrijente koji su potrebni za brzo i zdravo sagorijevanje masti.

Bademi se sporo razgrađuju, stoga ćete sitost osjećati znatno duže. Odličan su izvor dijetalnih vlakana, koji su neophodni za pravilan rad probavnog sustava.

Znanstvenici su dokazali da bademi uspješno smanjuju indeks tjelesne mase, ukupni postotak tjelesne masti, pomažu u izgradnji mišićne mase, reguliraju razinu krvnog tlaka i šećera i smanjuju rizik od nastanka raznih stanja i bolesti, uključujući:

Bolesti srca i krvožilnog sustava,
Rak debelog crijeva,
Dijabetes tipa 2,
Pretilost,
Visoki krvni tlak,
Probavne smetnje
Prehrana igra ključnu ulogu u gubitku abdominalne masti. Vaš trbuh neće postati ravan ako ne jedete pravilno, čak ni onda ako vježbate svakodnevno. Zdrava prehrana uz svakodnevnu tjelovježbu je savršen recept za postizanje brzih, ali i zdravih rezultata.
izvor zdravoiukusno.com

Mršavljenje hodanjem: 7 zakona skidanja kilograma bez ijednog posjeta teretani



Hodanje je svakodnevna navika čije koristi većina nas ne koristi maksimalno. Naime, hodanje može biti jedina fizička aktivnost potrebna da smršavite, naravno, uz kontrolirani dnevni unos kalorija.
Hodanje je široko dostupan i jednostavan način da izgubite kilograme, naročito ako vas stil života drži "okovanima" za stol i automobil, kaže osobna trenerica Hannah Davis iz Tennesseeja. Osim što pomaže u sagorijevanju kalorija, hodanje je odličan način za smanjivanje stresa. A uz manje stresa lakše mršavimo.

Ovih 7 zakona morate se pridržavate želite li smršavjeti hodajući:

"Hodanje je svakodnevna navika čije koristi većina nas ne koristi maksimalno. Naime, hodanje može biti jedina fizička aktivnost potrebna da smršavite"

1. Dosegnite 15.000 koraka dnevno
Osobna trenerica Hannah Davis preporučuje da ciljate k 15.000 koraka dnevno i da toliko koraka napravite baš svaki dan. Možda vam se ta brojka čini prevelika, ali u tu brojku ulazi baš svaki korak koji napravite od trenutka kada ustanete iz kreveta.

Ne brinite se zbog toga ako tek polagano povećavate broj koraka. Samo krenite, savjetuje Davis. Za razliku od toga kada preko noći pojačate intenzitet vježbanja, udvostručavanje broja koraka preko noći neće opteretiti tijelo niti povećati mogućnost ozljeda.

2. Pješačite triput dnevno po 20 minuta
Pješačite li svaki dan triput po 20 minuta, to će vam pomoći da dosegnete željeni broj koraka i da smršavite. Istraživanje Sveučilišta George Washington ustanovilo je da su ljudi koji su hodali 15 minuta poslije svakog obroka imali bolju ravnotežu šećera u krvi (što može smanjiti želju za još hrane nakon što ste upravo jeli) od onih koji su hodali 45 minuta u bilo koje doba dana. To znači da vas hodanje poslije ručka može spasiti od uobičajene popodnevne letargije poslije jela i želje za slatkim.

3. Hodajte uzbrdo triput tjedno
Hodanje uzbrdo, što uključuje i hodanje po stepenicama, pomaže u izgradnji mišića što pak ubrzava metabolizam. Na taj način sagorjet ćete više kalorija čak i kada sjedite za radnim stolom. Počnite tako da triput tjedno rutini hodanja dodate intervale hodanja uzbrdo pa postepeno povećavajte.

4. Radite intervale brzog hodanja
Hodajte tako da radite jednominutne intervale u kojima ćete ubrzati ritam hodanja i tako ćete povećati broj otkucaja srca te sagorjeti više kalorija. Nakon što inkorporirate jednominutne intervala u vašu rutinu hodanja, postepeno počnite povećavati ritam i trajanje intervala.

Dok hodate brže, mašite rukama. Pomicanjem ruku pomoći će vam da sagorite više kalorija te da osnažite ramena i predio trbuha. Pročitajte i 3 razloga zašto je hodanje bolje od trčanja.

5. Svakom pješačenju dodajte vježbe
Mršavljenje hodanjem ne podrazumijeva samo hodanje. Radite pauze u kojima ćete napraviti 15 do 20 čučnjeva, sklekove oslanjajući se na klupu ili radite duboke raskorake.

Sve te vježbe ubrzavaju otkucaje srca, pomažu u izgradnji mišića i u tome da vam hodanje ne postane dosadno, ističe Davis.

6. Ograničite dnevni unos kalorija na 1600
Koliko hranjivih tvari tijekom dana morate unijeti ovisi o mnogo faktora, ali većina žena koje mršave hodanjem drži se prehrane od 1200 do 1600 kalorija dnevno bogate bjelančevinama.

Ako želite smršavjeti pomoću hodanja niskog intenziteta, morat ćete strogo paziti na prehranu da biste izgubili kilograme. Iako povećavate tjelesnu aktivnost, morat ćete smanjiti unos kalorija, napominje Davis. Slijedite i 9 savjeta za mršavljenje najpametnije žene na svijetu.

7. Idite dužim putem
Uvođenjem većeg broja koraka u vaše svakodnevne aktivnosti (parkiranje dalje od posla ili kuće, korištenje stepenica umjesto lifta i slično) olakšat ćete si dosezanje brojke od 15.000 koraka dnevno i mršavljenje.

Tijekom vremena, sitni "naleti" kretanja tu i tamo, zaista čine razliku, zaključuje osobna trenerica Hannah Davis.
izvor zadovoljna.dnevnik.hr

10 pravila svih dijeta koje donose rezultate


Mnoge dijete često su izuzetno isrpljujuće, a ako ih i uspijete izgurati do kraja nakon nekoliko mjeseci kilogrami se ponovno vrate. Kako biste to izbjegli donosimo vam deset prehrambenih pravila koje savjetuju sve zdrave i efikasne dijete

1. MRŠAVITE POLAGANO
Svi nutricionisti složit će se da je dobra i kvalitetna dijeta ona s kojom ne mršavite više od jednog kilograma tjedno. Izgubite li više od kilograma u tom periodu, to znači da ste osim vode i masnoće izgubili i mišićno tkivo, što vam naravno nije u interesu.
2. UKINITE ŠEĆER, NE I MAST
Moderni nutricionisti savjetuju smanjeni unos šećera, no to ne vrijedi nužno i za masti. Naime, višak šećera kojeg dobivamo iz hrane poput tijesta i kruha taloži se kao salo. No, uravnotežen unos masti doprinijet će osjećaju sitosti i prijeko je potreban za dobro zdravlje.

Ako vam u dijeti nedostaje masti, osjećat ćete umor, glad i loše raspoloženje, a nećete imati ni uspjeha sa smanjenjem težine.

3. UVIJEK JEDITE DORUČAK
Kvalitetan doručak je najbolji način da započnete dan. Svaka dobra dijeta uključuje doručke koji sadrže kvalitetne proteine, dobre masti i zdrave ugljikohidrate.

Ukoliko nemate ideju što biste ujutro jeli, probajte s pečenim ili tvrdo kuhanim jajima na kruhu od sjemenki ili zobenom kašom s bobicama i usitnjenim sjemenkama po želji.

"Svaka dobra dijeta uključuje doručke koji sadrže kvalitetne proteine, dobre masti i zdrave ugljikohidrate"

4. REDOVITO JEDITE
Sve uspješne dijete promoviraju redovite, planirane obroke i zalogaje tijekom dana. Možete imati i pet, šest obroka dnevno, ali važno je da budu zdravi, lagani i uravnoteženi.
5. PROMJENITE NAČIN ŽIVOTA
Učinkovita rješenja za mršavljenje uključuju promjenu životnih navika i ne sadrže revolucionarne kemijske preparate ili čarobne prahove koji nezaustavljivo tope naslage. Zato ne nasjedajte na senzacionalizam i budite spremni na promjene ako želite izgubiti neželjene kilograme.

6. NE ZABORAVITE NA PROTEINE
Ključ za manje kilograme leži u nižoj razini šećera u krvi. Isto ćete postići redovitim uzimanjem proteina uz kalorije, obzirom da oni drže šećere pod kontrolom u organizmu.

7. RAVNOTEŽA U PREHRANI
Postoji mnogo dijeta koje su bazirane na konzumaciji samo jedne vrste hrane, što nužno vodi do neravnoteže u tijelu. Najbolje dijete u sebi sadrže sve oblike namirnica i ne zalažu se da jedete isključivo jednu “čarobnu” hranu ili da neku nepoželjnu izbacite iz redovitih obroka.

8. NE BROJITE KALORIJE
Znanost i praksa su potvrdile da brojanje kalorija jednostavno ne doprinosi kvalitetnoj kontroli težine. Pojesti bezmasni kolačić uz kavu s mlijekom dugoročno može napraviti više štete procesu mršavljenja nego kajgana sa slaninom uz šalicu biljnog čaja.

Zato se ne oslanjajte isključivo na brojanje kalorijskih vrijednosti, jer vas to može odvesti na krivi put.

9. OBAVEZNA FIZIČKU AKTIVNOST
Promišljene dijete obavezno će podcrtati povećanje tjelesne aktivnosti. Bez nje nema zdravog niti kvalitetnog mršavljenja.

10. ZAOBILAZITE GOTOVU HRANU
Nikako ne konzumirajte hranu koja je prošla tvorničku obradu. Ona najčešće sadrži kemijske dodatke koje ne biste željeli staviti u tijelo. Ukoliko neki prehrambeni proizvod na polici dućana ne možete sami napraviti kod kuće, to znači da ga ne biste trebali ni jesti.
izvor zadovoljna.dnevnik.hr

IZBACITE OVIH 5 NAMIRNICA: Zbog njih imate masne naslage na trbuhu


Salo na trbuhu najopakiji je neprijatelj dobrog izgleda ali i zdravlja, ono se najbrže taloži i najsporije uklanja. Osim tjelovježbe i promjena životnih navika prvi sljedeći korak u napadačkoj misiji je izbjegavanje hrane koja ‘hrani’ salo najkritičnije zone.

Donosimo pet najupornijih i najopasnijih uzročnika stvaranja masnoća.

1. Gazirana pića
Jedna do dvije čaše gaziranog pića dnevno uzrokuje do pet puta brže nakupljanje masnoća na predjelu struka. Količina šećera u gaziranim pićima uzrokuje želju za hranom čime se stvara začarani krug, od ispijanja nezdravih sokova do prejedanja nepotrebnim zalogajima. Dijetalna bezakoholna pića usporavaju metabolizam i obiluju šećerima koji višak kalorija iz hrane pretvaraju u masnoće.

2. Namirnice bogate rafiniranim šećerom
Slatkiši, keks, različiti preljeva za salate i sendviče, suhomesnati proizvodi imaju malu hranjivu vrijednost i prepuni su praznih kalorija koje utječu na rast razine glukoze u krvi. Rafinirani šećeri jedni su od najpoznatijih izvora jednostavnih ugljikohidrata, koji potiču tijelo da nakuplja masnoće u području abdomena.

3. Sir
Sir je odličan izvor kalcija, ali je i izvor visoke razine zasićenih masnoća. Čak i male količine sira mogu sadržavati polovinu preporučenog dnevnog unosa masti.

4. Alkohol
Alkoholna pića konzumirana na dnevnoj bazi itekako ostavljaju trag na obujmu struka. Naime sve vrste pića namijenjenih za uživanje usporavaju u tijelu proces sagorijevanja masnoća i šećera i onemogućuju oksidaciju lipida.

5. Hrana koja sadrži previše soli
Sol ne sadrži kalorije, no ovaj najrasprostranjeniji začin uzrokuje nagomilavanje vode u tijelu, pojačava apetit i potrebu za pićima. Sol koju sami dodajemo u hranu možemo lako količinski regulirati no problem je skrivena sol koja se nalazi u prerađenoj hrani poput suhomesnatih proizvoda, u gotovim jelima te posebice u grickalicama.

Rješenje:
Kako bi smanjili taloženje masnoća na trbuhu potpuno izbjegavajte ili smanjite unos šećera i alkohola i ne pijte više od dvije šalice kave ili jakog čaja na dan. Jedite dobre masti iz masne ribe i avokada, grah, leću, zob i žitarice punog zrna.

Izvor: Zadovoljna.hr

LEDENI ČOKOLADNI KOLAČ: Desert koji će svaki put izazvati posebno oduševljenje

Sastojci:

100 g čokolade za kuhanje
150 g gorke tamne čokolade (70% kakaa)
600 ml slatkog vrhnja
20 g šećera u prahu
4 žlice soka od naranče ili likera od naranče
1 žličica narančine korice
100 g zdrobljene čokolade za kuhanje
Za čokoladnu glazuru:

150 g čokolade za kuhanje
90 g maslaca
Priprema:

Slatko vrhnje istucite u šlag, umiješajte vanilin šećer u prahu, sok i narančinu koricu te čokoladu otopljenu na pari.
Dobro izmiješajte električnom miješalicom, pa umiješajte zdrobljenu čokoladu.
Smjesu izlijte u kalup obložen prozirnom folijom i ostavite u zamrzivaču tri sata.
Ohlađeni kolač okrenite na pladanj, pa ga prelijte čokoladnom glazurom koju ste pripremili tako da ste u čokoladu, koju ste otopili na pari, umiješali omekšani maslac.
Kolač poslužite dobro rashlađen i narezan na šnite.
Savjet:
Kalup prije izlijevanja možete obložiti komadima tanke čokolade ili čokoladnim vaflima koji će vam poslužiti umjesto glazure.

Izvor: coolinarika.com

TORTA NAD TORTAMA: Čokoladni ledeni vjetar

Sastojci:

Za kore:
● 9 bjelanjaka,
● 30 poravnatih žlica šećera,
● 2 žlice brašna,
● 1 žlica octa,
● prstohvat soli,
● 1 žlica maraschina

Za kremu:
● 9 žutmanjaka,
● 700 ml mlijeka,
● 10 žlica šećera,
● 8 – 9 žlica brasna,
● malo vanilije,
● 100 g čokolade,
● margarin ili maslac

I još:
● 0,8 – 1 l slatkog vrhnja

Priprema:

Zagrijte pećnicu na 150 C.
Istucite bjelanke s prstohvatom soli u čvrst snijeg. Miksajući, dodajte jednu po jednu žlicu šećera, a na kraju lagano umiješajte ocat, brašno i maraschino.
Veliki lim za pečenje (onaj koji ste dobili s pećnicom) premažite margarinom, obložite papirom za pečenje, a zatim opet premažite margarinom. Istresite smjesu, poravnajte i pecite na 150° C cca sat vremena, pa hladite u isključenoj pećnici.
Kad se kora ohladi, odvojite je od papira i prerežite uzdužno na tri trake.
Za kremu istucite žumanjke sa šećerom, dodajte brašno, mlijeko i malo vanilije. Kuhajte na pari dok se krema ne zgusne.
Kad je kuhana, kremu podijelite na dva dijela i u jedan dio stavite čokoladu narezanu na kockice i miješajuci je otopite (krema mora biti vruća).
Ohladite kreme, a zatim u svaku umiješajte cca 125 g maslaca ili margarina.
Slatko vrhnje istucite u slag.
Na dno pravokutnog pladnja stavite jednu koru, premažite s pola čokoladne kreme, zatim s pola kreme od vanilije i premažite šlagom. Stavite drugu koru, drugu polovicu čokoladne kreme, drugu polovicu kreme od vanilije i premažite šlagom. Stavite trecu koru i premažite cijelu tortu šlagom.
izvor zdravoiukusno.com

JAFFA ŠTANGICE U OBLATNI: Jednostavni i ukusni kolačići, bez pečenja

Sastojci:

● 2 kore oblatne
● 7 žlica mlijeka
● 200 g šećera
● 250 g margarina ili maslaca
● 150 g oraha
● 200 g mljevenog petit keksa
● 3 jaja
● 100 g čokolade za kuvanje
● 2 kutije jaffa keksa

Priprema:

Rastopiti margarin (ili maslac) na laganoj vatri, dodati mlijeko i šećer i miješati da se istopi šećer.
Dodati čokoladu za kuhanje, keks i orahe i na kraju dodati i izmiksana jaja.
Kratko kuhati na laganoj vatri, nekoliko minuta, a zatim ostaviti da se malo prohladi.
Oblatne skratiti sa kraće strane za otprilike 4 cm.
Na prvu oblatnu staviti pola fila, zatim poredati jaffa kekse prethodno natopljene u mlijeku. Kekse redati s razmakom za širinu prsta.
Preostalim filom premazati drugi list oblatne i staviti preko keksa.
Dobro pritiskati oblatnu kako bi se fil rasporedio i izmedju keksa.
Ostaviti da se stegne, najbolje preko noći.
Napomena:
Umjesto mljevenih oraha možete staviti 100 g kokosa, ako vam je taj okus draži.

Izvor: coolinarika.com

LEDENA ČOKOLADNA TORTA: Fini, osvježavajući desert bez bez pečenja

Sastojci:

● 100 g čokolade za kuhanje,
● 150 g tamne čokolade sa 70 % kakaa,
● 100 g zdrobljene čokolade za kuhanje
● 600 ml slatkog vrhnja,
● 20 g šećera u prahu,
● 4 kašike soka od naranče,
● 1 žličica naribane kore (neprskane!) narandže,
Za glazuru:
● 150 g čokolade za kuhanje,
● 90 g maslaca

Priprema:

Slatko vrhnje umutite u šlag, umiješajte šećer u prahu, sok od naranče i narančinu koru. Otopite na pari 100 g čokolade za kuhanje i 150 g tamne čokolade i dodajte u smjesu.
Dobro umutite mikserom pa umiješajte zdrobljenu čokoladu.
Smjesu izlijte u kalup obložen prozirnom folijom i ostavite u zamrzivaču tri sata.
Ohlađeni kolač okrenite, pa ga prelijte čokoladnom glazurom koju ste pripremili tako što ste u otopljenu čokoladu umiješali maslac.
Tortu dodatno možete ukrasiti po želji.

Izvor: Brzirecepti.info

ZA TREN GOTOVE: Vrhunske čokoladne kocke s bananama

Sastojci:

Podloga:

20 dag mljevenih petit keksa,
15 dag otopljenog maslaca
Crni nadjev:

7,5 dl mlijeka,
7 dag(oko 3 pune žlice) gustine,
7 punih žlica šećera,
10 dag tamne čokolade,
1-2 žlice kakaa
Bijeli nadjev:

7,5 dl mlijeka,
7 dag gustine,
6 žlica šećera,
10 dag bijele čokolade
I još:

4-5 komada banana,
čokoladna glazura
Priprema:

1. Za podlogu dobro promiješati mljevene kekse sa otopljenim i prohlađenim maslacem te dobro utisnuti u kalup ili tepsiju(oko 36×23)

2. Za prvi nadjev sa malo mlijeka od navedene količine razmutiti gustin a ostatak staviti sa šećerom nek kuha.U zavrelo dodati umućen gustin, tamnu čokoladu i kakao. Kuhati dok se ne zgusne te odmah vruće istresti na podlogu.

3. Zatim poslagati banane izrezane po dužini i odmah kuhati bijeli nadjev po postupku kao i tamni samo dodati 10 dkg bijele čokolade.Kad se zgusne ODMAH i njega preliti po bananama.

Za glazuru:
10 dag tamne čokolade otopiti na pari sa 3dkg maslaca i preliti po kolaču. (Ili napravite glazuru koju inače pravite.)

Napomena:
Dobro ohladiti i tek onda poslužiti, najbolje sutradan.
Da glazura ne bi pucala, nož mora biti oštar ili kolač ostavite prije rezanja malo vani da glazura popusti (ako frižider jako hladi).

Izvor: coolinarika.com

NUTELLA ČIZIKA: Fenomenalna torta bez pečenja

Sastojci ;
Kora:

250 g mljevenog keksa,
40 g maslaca,
100 ml soka od breskve, kajsije ili multivitamin,
30 g čokolade u prahu
Filovi:

250 g krem sira,
50 g šećera,
150 g Nutelle,
0,5 l slatkog vrhnja,
kremfix
Ganache:

150 g čokolade noisette,
150 ml slatke pavlake
Priprema:

Kora:
Pomiješati keks, čokoladu u prahu i na laganoj vatri otopljen maslac, po potrebi dodavati malo soka tako da se dobije smjesa koja se ne mrvi.
Smjesu utisnuti u kalup promjera 26 cm i staviti u frižider dok pripremamo filove.

Filovi:
Zagrijati Nutellu stavljajući je u posudu sa toplom vodom.
Mikserom kremasto umutiti krem sir i šećer, zatim ovu smjesu podijeliti u dvije posude na dva jednaka dijela.
Slatkom vrhnju dodati kremfix pa dobro umutiti. (Ako koristite slatko vrhnje na biljnoj bazi, onda kremfix nije potreban.)
Pola od umućenog slatkog vrhnja dodati u jednu posudu sa krem sirom, a drugu polovinu izmiješati sa otopljenom nutellom i dodati u drugu posudu sa krem sirom.
Premazati koru prvo sa bijelim, zatim sa čokoladnim filom, a potom staviti u frižider da se ohladi.

Ganache:
Na pari otopiti čokoladu i slatko vrhnje, i ohladiti. (Ako nemate pri ruci nisette čokoladu, možete upotrijebiti i neku drugu mliječnu čokoladu.)
Povremeno promiješati dok se hladi da se ne stvori ona nesretna kožica kao kod pudinga.
Kad je vašem prstu prijatno pri dodiru ganachea, bit će i torti, pa je vrijeme za prelivanje.
I to je to! Za neka 3-4 h, torta je spremna za serviranje.

Izvor: Zabackrabac / Coolinarika.com

NAJLJEPŠA ČOKOLADNA TORTA: Fina poslastica, prikladna i za velika slavlja

Sastojci:

Za svaku od 3 kore:
♦ 6 bjelanaca,
♦ 5 kašika šećera,
♦ 6 kašika mljevenog keksa,
♦ 3 kašike kakaa,
♦ 1 kašika brašna
Fil:
♦ 4 pudinga od čokolade,
♦ 1 l mlijeka,
♦ 5 kašika šećera,
♦ 400 g čokolade,
♦ 18 žumanaca,
♦ 10 kašika šećera,
♦ margarin,
♦ 200 g šećera u prahu

Šlag:
♦ 500 g šlag krema,
♦ 2 čaše mineralne vode

Priprema:

Kora:
Bjelanca pjenasto umutiti sa šećerom. Kada se dobije čvrst snijeg, dodati keks, kakao, brašno i lagano varjačom promiješati da se sjedini.
Sipati smjesu u pleh obložen papirom za pečenje. Peći koru u zagrejanoj rerni na 200 °C oko 10 minuta.
Napraviti tri jednake kore.

Fil:
U litar mlijeka skuhati puding sa šećerom.
Dok je još vruće, ubaciti izlomljenu čokoladu i miješati da se otopi.
Ostaviti da se ohladi uz povremeno miješanje.
Umutiti žumanca sa šećerom i skuhati na pari pa ohladiti.
Umutiti margarin sa šećerom u prahu. Dodati fil od žumanaca i izraditi mikserom. Zatim dodavati kašiku po kašiku prethodno pripremljenu smjedu d čokoladom, sve vrijeme miješajući mikserom.
Dobro izraditi da se dobije homogena smjesa.

Šlag:
Umutiti 500 g šlag krema sa dvije čaše mineralne vode.

Tortu slagati ovim redoslijedom: kora – fil – šlag.

Po želji je možete ukrasiti rendanom čokoladom.

Izvor: recepti.com

NAJBOLJE LEDENE KOCKE: Fini, osvježavajući kolač koji mnogi obožavaju

Sastojci:

Biskvit:
● 7 bjelanjaka
● 7 žlica šećera u prahu
● 7 žlica brašna
● prstohvat soli
● 120 ml mlakog mlijeka

Krema prva:
● 7 žutanjaka
● 7 žlica šećera
● 5 žlica škrobnog brašna
● 750 ml mlijeka
● 250 gr margarina za kreme

Krema druga:
● 2 vrećice šlag pjene
● 250 ml mlijeka

Priprema:

Bjelanjak i sol umutiti tako da se dobije čvrsti snijeg.
U snijeg postepeno dodavati šećer i brašno i sve lagano umiješati.
Smjesu za biskvit izliti u kalup promjera približno 24×24cm.
Pećnicu zagrijati na 175*C i peći biskvit 10 minuta.
Pečeni, još topli biskvit preliti s toplim mlijekom i ostaviti da biskvit skroz upije mlijeko. Biskvit ohladiti.
Od žutanjaka, šećera, gustina i mlijeka skuhati kremu.
Nakon što se krema skroz ohladila u nju dodati margarin izrezan na listiće pa kremu dobro promiješati (izmiksati) da bude skroz glatka.
Kremu premazati preko ohlađenog biskvita.
Na kraju umutiti šlag i premazati kolač.
Prije posluživanja kolač dobro ohladiti (najbolje je ostaviti ga u hladnjaku preko noći).
Izvor: coolinarika.com

KOLAČ 7 + 7 + 7: Ovako se zove jer ide (skoro) svega po 7

Sastojci:

Biskvit:
● 7 bjelanjaka
● 7 žlica šećera
● 7 žlica oštrog brašna
● 3 žlice mlake vode

Preljev:
● 1 dl mlijeka
● malo ruma

Krema:
● 7 žumanjaka
● 7 žlica šećera
● 6 žlica oštrog brašna
● 1 žlica gustina
● 8 dl mlijeka
● 250 g margarina
● 1 kesica šlag pjene
● 50 g čokolade

Priprema:

Biskvit:
Izmiješati 7 bjelanjaka i postepeno nadodavati šećer, pa brašno i vodu. Biskvit staviti u nauljenu tepsiju i peći na 160°C dok biskvit ne porumeni (oko 25 min). Izvaditi biskvit čim dobije boju jer će u protivnom biti pretvrd. Ostaviti biskvit da se ohladi.
Kada je biskvit ohlađen treba ga nabosti čačkalicom i preliti s 1 dl mlijeka i malo ruma.

Krema:
Dobro izmiješati žumanjke, brašno, šećer, gustin i 1 dl mlijeka. Navedenu smjesu dodati u 7 dl vrućeg mlijeka i kuhati (kao puding) 5 minuta.
Ostaviti kremu da se ohladi.
Kada je krema hladna u nju dodati 1 margarin i dobro izmiješati.

Završni postupak:
Gotovu kremu premazati po biskvitu.
Pripremiti šlag po uputama na kesici i premazati kolač.
Nakon toga sitno nasjeckati čokoladu i posuti po kolaču.

Izvor: coolinarika.com

IZNENADITE GOSTE NEČIM POSEBNIM: Torta s parfe kremom od mascarponea i kakaa

Sastojci:

Za biskvit:

4 jaja,
80 g šećera,
60 g maslaca,
1 žličica instant kave,
1 žlica tople vode,
100 g oštrog brašna,
1 žlica kakaa u prahu (10 g),
1/2 vrećice Praška za pecivo
Za kremu:

1-1,5 žličica instant kave,
2 žlice tople vode,
400 g slatkog vrhnja,
2 žlice kakaa u prahu,
80 g šećera u prahu,
250 g mascarpone sira,
1 želatina mljevena,
5 žlica vode
Priprema:

1. Jaja i šećer izmiješajte električnom miješalicom u pjenastu smjesu.
2. Dodajte otopljeni maslac i kavu otopljenu u žlici tople vode.
3. Dodajte brašno pomiješano s kakaom i praškom za pecivo.
4. Smjesu lagano izmiješajte i izlijte u kalup za torte (Ø 26 cm) obložen papirom za pečenje i pecite u pećnici zagrijanoj na 180 °C oko 25 minuta.
5. Instant kavu otopite u toploj vodi i pustite da se ohladi.
6. Slatkom vrhnju dodajte kakao, kavu i miješajte električnom miješalicom dok se krema ne počne zgušnjavati (ne do kraja). Umiješajte šećer u prahu i mascarpone.
7. Na kraju uz miješanje dodajte otopljenu želatinu koju ste prethodno pustili da nabubri u vodi (oko 10 minuta).
8. Kremu odmah rasporedite preko ohlađenog biskvita u kalupu i poravnajte. Tortu ostavite da se hladi nekoliko sati.

Posluživanje:
Tortu poslužite sa šlagom i čokoladnim ostrušcima.
Savjet:
Da biste pojačali okus kave možete umiješati malo likera od kave.

Izvor: coolinarika.com

Brzi rolat s kavom, bez pečenja

Sastojci:

Za koru:

300 g mljevenih keksa,
100 g šećera u prahu,
1 žlica kakaa,
150 ml jake crne kave
Za fil:

150 g maslaca ili margarina,
100 g šećera u prahu,
1 kuhani žumanjak
Priprema:

Sjediniti mljevene kekse, šećer i kakao, pa preliti hladnom, jakom crnom kavom. Dobro sjediniti, da se dobije smjesa koja se ne lijepi za ruke.
Rastanjiti koru na foliji.
Pjenasto umutiti maslac (ili margarin) i šećer, pa dodati ispasirano kuhano žumance.
Dobro umutiti, pa premazati preko kore.
Zaviti rolat, pa ostaviti u hladnjak nekoliko sati!
Kada se rolat stegne, možete ga rezati i poslužiti.

Izvor: Coolinarika.com

NUTELLA KOCKE: Fini kremasti kolač s puno lješnjaka

Sastojci:

10 dag lješnjaka, grubo rezanih
7 bjelanjaka
15 dag šećera
1 žlica limunovog soka
5 dag mljevenih lješnjaka
2 žlice brašna
1/2 prašak za pecivo
20 dag Nutelle
keksi petit beurre
7 žutanjaka
7 žlica šećera
2 pudinga od vanilije
7 dl mlijeka
1/2 margarina
2,5 dl slatkog vrhnja za šlag
Priprema:

Uski, duguljasti lim obložiti papirom ua pečenje i staviti grubo narezane lješnjake da se peku 15 minuta na 150 °C.
Na to izliti biskvit od 7 bjelanjaka, šećera, limunova soka, mljevenih lješnjaka, brašna i praška za pecivo.
Ispeci sve i ohladiti. Zatim preokrenuti biskvit, da lješnjaci budu gore, pa premazati Nutellom.
Preko toga složiti kekse prethodno namočene u mlako mlijeko.
Na kekse izliti kremu koju napravite ovako:
U mlijeku skuhate 2 pudinga i 7 žutanjaka izmiksanih sa 7 žlica šećera. Sve ohladiti i dodati miksani margarin ili maslac.
Na kremu još stavite šlag od tučenog slatkog vrhnja ili, ako vam je tako draže, umjesto šlaga možete staviti čokoladnu glazuru.

Izvor: coolinarika.com

KREMAST I SLASAN: Mascarpone kolač bez pečenja

Sastojci:

Za koru:

500 g mljevenog keksa,
1 margarin,
4-5 žlica meda
Za kremu:

500 g mascarpone sira,
250 g šećera u prahu,
0,5 l slatkog vrhnja,
1 vrećica želatine
Za dekoraciju:

voće po izboru,
1 vrećica preljeva za torte
Priprema:

1. Pomiješati (zgnječiti da se sjedini) mljeveni keks i margarin, pa dodati med. Ako vam se čini da se keks osipa dodati još malo meda. Od dobivene smjese u odgovarajući lim (kalup, tacnu…) oblikovati koru.
Staviti u frižider dok se umuti krema.
2. U jednoj posudi umutiti mascarpone i šećer u prahu. Ako želite manje slatko, možete smanjiti količinu šećera.
3. U drugoj posudi umutiti slatko vrhnje i na kraju dodati želatinu. Želatina se ne priprema već se onako suha, iz vrećice doda u umućeno vrhnje.
4. Umućeni sir sa šećerom sjediniti sa vrhnjem i želatinom, pa sve zajedno dobro umutiti. Ovako umućeno namazati preko biskvita koji se stegao u frižideru.
5. Preko kreme poslagati voće po izboru. Najjednostavnije je staviti breskve ili ananas iz limenke, a ako koristite svježe voće onda ga treba na odgovarajući način pripremiti.
6. Napraviti preljev po receptu sa vrećive i preliti po složenom voću.

Napomena:
Prije serviranja kolač treba odstajati, da se stegne, a okusi prožmu, pa ga je zato najbolje pripremiti dan ranije i do serviranja držati u frižideru.

Izvor: Biljka72/coolinarika.com

Popular Posts

Recent Posts

Unordered List

Blog Archive

Pokreće Blogger.

Category 1

Blog Archive

Find us on Facebook

Featured Content Slider

About Fast Edition

Sports

Video Of Day

Sample Text

Contact

Advertise Here

Translate

Find us on Facebook

video

Čokoladne kuglice

Flickr Images

Text Widget

Definition List

Popular Posts